Chrome kullanan kullanıcılar son gelen gücellemenin ardından bazı web sitelerinin açılmadığına şahit oldular ve bu oldukça karmaşık bir durum yarattı, web sitelerinde SSL sertifikası bulunmasına rağmen web sayfası açılmıyor ve NET::ERR_CERT_VALIDITY_TOO_LONG hatası ile karşılaşıyorlardı. Peki, bu sorun neden kaynaklanıyor ve bu tür bir sorunla karşı karşıya kalan web sitesi sahipleri konun çözümü için hangi yolu izlemeli; bu konuya değinmek istiyoruz.

Google Chrome 66.0.3359.117 Versiyonunda SSL Protokolüne Verilen Önem Arttı!

Eğer Chrome web tarayıcısı kullanıyor ve ERR_CERT_VALIDITY_TOO_LONG hatası ile karşılaşıyorsanız öncelikle bakmanız gerken detay SSL sertifikanızın son kullanma tarihidir. Bilindiği üzere 2015 yılından bu yana 39 ayı aşkın süre ile yenilemem SSL sertifikaları Google tarafından güvensiz olarak tanımlanıyor (Bizim yaptığımız testlerde 35 aylık SSL sertifikası bile güvensiz olarak görüntülendi ve web sitesi açılmadı) ve bu güvensizlik Chrome tarayıcısının 66.0.3359.117 versiyonunda web sitesinin açılmasına tamamen yansımış durumda. Uzun süreli sertifikaya sahip siteler güvensiz olarak yaftalanıyor ve giriş aşamasında sizin manuel olarak onaylayıp ilerlemeniz bekleniyor. Bu, bir web sitesi için oldukça güven sarsıcı ve ziyaretçileri bakımından şüphe uyandırıcı bir durum.

SSL Sertifikanızın Süresini 1 Yılla Sınırlandırmak En Doğrusu

SSL sertifikanız Comodo, Symantec vb. tanınmış sertifika sağlayıcılardan alınmamış ise SSL sertifikanızı doğru bir otoriteden edinmenizde yarar var. Ancak aldığınız hata NET::ERR_CERT_VALIDITY_TOO_LONG hatası ise sorun sertifika sürenizin beklenenden uzun olmasından kaynaklanıyor. SSL sertifikanızı 1 yıl ile yeniden yapılandırarak kurulumu yapmanız sorunun ortadan kalkması için en hızlı çözüm senaryosodur ve ivedilikle bu çözümü uygulamanız problemin giderilmesi adına kolay bir adım olacaktır.

Google Chrome SSL Kullanmayan Sitelere Girmeyi Zorlaştırıyor!

Unutmamalısınız ki; Google günden güne SSL kullanımını yaygınlaştırmak, güvenli bir internet ortamı yaratmak için çalışıyor ve web sitesi sahiplerinin de bu konuda hassas olmalarını bekliyor. Web siteniz HTTPS  ile açılmıyor ise derhal sertifika ediniz web sitenizin HTTPS protokolü ile çalışmasını sağlayın. Tüm bunları özetleyecek olursak: Web sitenizi güvenli tutun ve bir şifreli bağlantı protokolü kullanmaya özen gösterin. Sertifikanızı yıllarca kontrol etmiyor olmanız sizden istenmiyor, sertifikanızı sürekli yenilemeniz ve kontrol altında tutmanız web sayfanızın yararına olacaktır. Umarız konuyu sizler için daha anlaşılır duruma getirebilmişizdir. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published.