Günümüzde artık yiyecekten giyeceğe hatta teknolojiden kozmetiğe kadar birçok alışverişi internet üzerinden e-ticaret ile yapıyoruz. Hemen hemen her alanda işimizi kolaylaştırdığını söylemek mümkün.

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ya da e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız bu yazımızda size e-ticaret siteniz için gelir odaklı ve satış arttırıcı 6 adet en iyi SEO teknikleri hakkında bilgi vereceğiz.

E-ticaret siteleri genellikle dijital reklamlar (site reklamları, Google Adwords, vb.), sosyal medya çalışmaları ve SEO çalışmaları yapacak potansiyel müşterilerine ulaşmayı hedeflerler. Bu çalışmalardan hiçbiri maalesef tek başına işe yarar değil. Hepsi birlikte daha etkili ve hızlı sonuçlar sunacaktır. Örneğin, reklam harcamaları dışında etkili ve profesyonel bir SEO çalışması yapacak olursanız eğer yüzlerce potansiyel müşteriye ulaşma ihtimaliniz daha da artacaktır.

Dünya üzerinde birçok marka ve kuruluşun internet üzerinden yaptığı satışlar en büyük fiziksel mağazalarından bile daha fazla olduğu gözlenmiştir.

Tabii ki bu satışları yapabilmek için sunulan kategori ve ürünlerin yapılan aramalarda ilk sayfada hatta ilk sıralarda çıkıyor olması çok önemli. Şimdi, bahsettiğimiz üzere sizin de bir e-ticaret siteniz var ilk sıralarda yer almak için uygulayabileceğiniz 6 adet satış arttırıcı taktiği sizinle paylaşmak istiyoruz.

  • Ürünleriniz ile alakalı en çok aranan, en yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimeleri analiz edin ve belirleyin.
  • Ürün sayfalarınızı bu anahtar kelimeleri kullanarak düzgün şekilde ve baştan optimize edin.
  • Backlink çalışmaları yaparak site dışı SEO çalışması planlayın.
  • Sitenizin alt yapısını güçlendirin.
  • Kullanıcıların sitenizde istediğine daha hızlı ulaşabilmesi için kullanıcı deneyimini zenginleştirin.
  • Sektörünüz ile alakalı ve hatta mümkünse seçmiş olduğunuz anahtar kelimeleri kullanarak güncel ve etkileşimli içerikler oluşturun.

Bu saymış olduğumuz 6 maddeyi planladık ve uyguladık. Peki ya sonra?

E-ticaret sitelerine SEO Çalışması Yapmak

Eğer sitenize SEO çalışması yapmak istiyorsanız öncelik olarak sitenizin Google SEO kriterlerine uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Site içi teknik düzenlemeleri bitirip Google SEO kriterlerini yerine getirdikten sonra sitenizin Google Search Console ve Google Analytics entegrasyonlarını tamamlayın.

Bu aşamalar sona erdikten sonra belki de dikkat etmeniz gereken en önemli olan noktalardan birisi de kopya içeriklerdir. Hemen hemen benzer yada aynı ürünü satan e-ticaret siteleri aynı görsel, aynı başlık ve aynı açıklama metnini kullanırlar. Bu da Google tarafından kopya içerik / kopya site anlamına gelir ve sitenizin olumsuz etkiler. Bu yüzden ürünlerinizi sitenize girerken görsel, başlık ve açıklama seçimlerini dikkatli yaparak mümkünse özgün olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Bu sitenizi Google gözünde üst sıralara taşıdığı gibi, “Bu adamlar sitesini güncel tutuyor ve özgün.” Diyerek sitenizi tekrar tekrar kontrol etmeye gelecektir.

İçerik kısmını da çözdüğümüze göre şimdi gelelim site dışı SEO çalışmalarına. Yani Backlink’lere. Backlink, dış kaynaklardan sitenize düzenli bağlantılar yani köprüler oluşturur. Tabii ki, bu backlink vereceğiniz yerleri seçerken de dikkatli davranmanızda fayda var. Örnek vermek gerekirse, bir bebek ürünleri e-ticaret siteniz var ve siz gidip bir araba parçası yada araba satış sitesine backlink verirseniz eğer bunun site hiçbir faydası olmayacaktır. Hatta zararı bile olabilir. Bu yüzden site dışı SEO çalışması yaparken analiz ve araştırmanızı iyi yapmanızda fayda var.

Backlink çalışmalarını örnekler ile göstermek gerekirse; sektörünüz ile alakalı tanıtım yazıları, ilgili forum ve bloglar da açılan konular, yine sektör ile alakalı blog ve sosyal medya hesaplarından bağlantılar oluşturmak olarak sıralayabiliriz.

E-Ticaret Sitesine SEO’nun Faydaları

Sitenizi kurdunuz, tanıtmak için Google, Facebook ve çeşitli platformlara reklamlar veriyorsunuz. Bu reklamları verirken de büyük paralar yatırıyorsunuz. Evet, geri dönüşleri olacaktır. Fakat küçük ve orta ölçekli bir firmaysanız ve yeni kurulduysanız eğer katlanan bu reklam maliyetleri birçok ürününüzde hatta genel olarak kar marjınızı düşürecektir.

Artan reklam maliyetleri yerine Google’ın sitenize arama sonuçlarından potansiyel müşterileri göndermesi size daha çok ve etkili getiriler sağlayacaktır. Düzgün ve profesyonel SEO çalışması ile zamanla rakiplerinizin üstüne çıkmaya başlar ve buna orantılı kar marjınız da aynı oran artmaya devam eder.

Eğer sizin de e-ticaret ya da kurumsal bir siteniz varsa ve SEO çalışması yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tasarım Kutusu olarak web tasarım hizmetimiz ile birlikte Profesyonel SEO çalışması hizmetimiz ile size hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.